Jak wybrać odpowiedni uchwyt do telewizora?

16.02.2023

Chcesz zapewnić sobie maksymalny komfort podczas oglądania telewizji lub grania w gry, jednocześnie oszczędzając miejsce dzięki praktycznemu uchwytowi na telewizor, ale nie wiesz, jak go wybrać? Spisaliśmy dla Ciebie wskazówki, dzięki którym dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze uchwytu do telewizora i jakimi kryteriami kierować się w szczególności.

Dlaczego warto zaopatrzyć się w uchwyt do telewizora?

Uchwyty do telewizora to praktyczny pomocnik na ścianę, który zapewni maksymalny komfort podczas trzymania telewizora i oglądania go. Dzięki uchwytowi ściennemu do telewizora możesz ustawić telewizor np. na idealnej wysokości i pozycji, dokładnie tak, jak potrzebujesz. Są również odpowiednim rozwiązaniem mniejszej przestrzeni pomieszczenia. Dzięki minimalistycznemu wzornictwu uchwyty pod telewizor nie tylko oszczędzają miejsce, ale także wyglądają bardzo elegancko i nowocześnie. Możesz także przechylać, obracać lub wydłużać wybrane modele.

Aby dokonać właściwego wyboru, przy zakupie uchwytu do telewizora powinniśmy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • TYP UCHWYTU

Rodzaj uchwytu do telewizora to podstawowe kryterium przy wyborze samego uchwytu, kiedy w pierwszym kroku uwzględniasz nie tylko to, jak chcesz ustawić uchwyt na ścianie, ale także to,  w jakim stopniu będziesz chciał obsługiwać uchwyt po instalacji. Na rynku istnieje niezliczona ilość rodzajów uchwytów do telewizorów, z których każdy służy do określonego celu. Możesz wybrać np. stały, uchylny, uchylny, z regulacją wysokości lub sufitowy uchwyt na telewizor. Wszystkie rodzaje uchwytów do telewizorów i ich funkcje można znaleźć w tym artykule.

  • STANDARD VESA

Kluczowym parametrem przy wyborze uchwytu ściennego do telewizora jest uwzględnienie rodzaju mocowania, a zwłaszcza standardu VESA. Te kluczowe dane są potrzebne zwłaszcza do mocowania telewizora do uchwytu. Wyraża odległość między poziomymi i pionowymi otworami na śruby.

Standard VESA ujednolica wszystkie mocowania jedną uniwersalną wartością, dzięki czemu wybór odpowiedniego mocowania jest zawsze dużo prostszy. Standard VESA w telewizorze można znaleźć w parametrach technicznych telewizora lub za pomocą metra.

Nasza wskazówka:Zawsze zwracaj uwagę na kolejność wartości. Pierwsza liczba określająca rozstaw w standardzie VESA to zawsze odległość pozioma, a druga liczba to odległość pionowa (standard VESA można wtedy oznaczyć jako np. 200 x 100).

  • NOŚNOŚĆ

Kolejnym bardzo ważnym parametrem przy wyborze uchwytu ściennego do telewizora jest jego deklarowana przez producenta nośność. Znając wagę telewizora (bez podstawki) łatwo dowiemy się, jaką pojemność musi mieć odpowiedni uchwyt. Jeśli chodzi o nośność uchwytu, zawsze bezpieczniej jest wybrać uchwyt o nośności większej niż waga samego telewizora. Nigdy nie wiadomo, kiedy na przykład Twoje dziecko będzie chciało przetestować jego odporność.

  • MAKSYMALNY ROZMIAR TELEWIZORA

Szerokość telewizora to ważne kryterium wyboru, zwłaszcza jeśli chcemy obrócić telewizor pod kątem 90°, czyli prostopadle do ściany. Szerokość telewizora da nam wyobrażenie o tym, jak długo uchwyt będzie potrzebny. Jego długość można wówczas obliczyć w prosty sposób z obliczenia: szerokość telewizora/2, do której zawsze dodajemy co najmniej 5 cm (zmniejszenie maksymalnej długości uchwytu w wyniku obrotu ostatniego przegubu).

  • KOREKCJA POZIOMU

Bardzo korzystną cechą uchwytów jest również dodatek - korekcja poziomu. Dzięki korekcji poziomu uchwytu ściennego do telewizora, możesz wygodnie wypoziomować telewizor nawet w przypadku niedokładnego montażu. Jeżeli uchwyt TV nie posiada korekcji poziomu, wówczas należy zamontować go na ścianie z absolutną precyzją i idealną płaskością ściany. Nawet niewielka nierówność czy pochylenie ściany może spowodować nierówne ustawienie telewizora na uchwycie, co jest nie tylko nieprzyjemne, ale i nieestetyczne.

  • UWAGA NA ROZMIAR PRZEKĄTNEJ

Wszystkie wybrane uchwyty mają również w swoich parametrach podany zakres przekątnych telewizora (rozmiar monitora), np. 32" - 55". Nie zalecamy jednak dobierania uchwytu na podstawie wielkości przekątnej. Jeśli wybierzesz uchwyt na podstawie jego przekątnej, znacznie ograniczysz wybór odpowiednich uchwytów, a następnie kupisz uchwyt, który jest niepotrzebnie przewymiarowany i droższy.

Montaż uchwytu

Montując uchwyt na telewizor na ścianie, możesz skorzystać z profesjonalnej instalacji ściennej lub samodzielnie zamocować uchwyt. Decydując się na samodzielny montaż uchwytu TV na ścianie, zalecamy wzięcie pod uwagę wyboru odpowiedniej ściany o odpowiedniej chropowatości (zwróć uwagę na płyty gipsowo-kartonowe), optymalnej odległości oglądania oraz wysokości telewizora.

Dzwoń za darmo
Pon-Pt, 7:00 - 17:00
logo

Wyposażymy Twoją firmę w 48h

B2B Partner sp. z o.o.
Królewska 65A/1
30-081 Kraków

© 2010 - 2023 B2B Partner - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Profesjonalny e-sklep skrojony na miaręshopsys