Wpływ kolorów na pracowników i klientów

3.03.2023

Zapewne słyszałeś już o tym, że kolory mogą wpływać na ludzką psychikę. Ale czy przyszło ci do głowy, że niewłaściwie dobrane kolory w miejscu pracy mogą mieć negatywny wpływ na wydajność pracy twoich pracowników lub nawet na wrażenie klienta? Zapraszamy do zapoznania się z tajemnicą psychiki kolorów!
Nie tylko rozmieszczenie mebli, ale również kolorystyka miejsca pracy może pomóc twoim pracownikom w tym, żeby czuli się komfortowo w pracy i dobrze wykonywali swoje obowiązki. W ten sam sposób kolorowe ściany twojego biura mogą wywołać pozytywne lub negatywne wrażenie u odwiedzającego cię klienta. Jakie kolory powinniśmy więc wybrać?

BIAŁY – SZARY – CZARNY

Ogólnie rzecz biorąc, białe ściany wywołują uczucie czystości i powściągliwości. Często powiększają pomieszczenie pod względem optycznym. Wadą koloru białego jest to, że może sprawiać wrażenie zimnego. Podobnie sytuuje się kolor  szary, który również może usypiać i nudzić. A jednak jest to jeden z najczęściej używanych kolorów, które zdobią ściany biur. Powodem jest to, że wygląda przyjemnie w połączeniu z jednym z cieplejszych kolorów. Czarny kolor będzie przyciągał więcej uwagi. Jednak kolor ten wizualnie zmniejsza pomieszczenie i sprawia smutne wrażenie.

ŻÓŁTY – POMARAŃCZOWY – CZERWONY

Z kolei kolor żółty, który należy do ciepłych odcieni, wygląda pozytywnie i radośnie. To kolor, który może być szczególnie przydatny w miejscach pracy, gdzie wymagana i wspierana jest pewna doza kreatywności. Kolorem stymulującym, uspokajającym i radosnym jest również pomarańczowy. Kolor czerwony ciemnoczerwony przyciągają wiele uwagi i są zazwyczaj symbolami miłości i namiętności. Z takimi kolorami należy obchodzić się bardzo ostrożnie! Oprócz pozytywnych emocji mogą one wywoływać również agresję.

RÓŻOWY – FIOLETOWY

Chociaż męska część zespołu może się z tym nie zgadzać, kolor różowy prezentuje się zupełnie inaczej. Uspokaja emocje, a jednocześnie wywołuje ochotę na słodycze. Jeśli więc zastanawiasz się, na jaki kolor pomalować swój sklep ze słodyczami, róż jest kolorem dla ciebie. Ten sam efekt ma kolor fioletowy. Mówi się również, że pomaga w szukaniu inspiracji.

NIEBIESKI – ZIELONY – BRĄZOWY

Strzałem w dziesiątkę może okazać się również kolor niebieski. Tłumi bowiem strach i niepokój. Podobne cechy posiada również kolor zielony, który wielu ludziom kojarzy się z pieniędzmi. Poza tym podobno łagodzi stres i uspokaja. W biurach rzadko zdarza się, aby ściany były pomalowane na brązowo. Kolor brązowy kojarzy się z naturą i wywołuje u ludzi poczucie bezpieczeństwa.

Jaki więc kolor wybierzesz do swojego domu lub miejsca pracy?

Dzwoń za darmo
Pon-Pt, 7:00 - 17:00
logo

Wyposażymy Twoją firmę w 48h

B2B Partner sp. z o.o.
Królewska 65A/1
30-081 Kraków

© 2010 - 2023 B2B Partner - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Profesjonalny e-sklep skrojony na miaręshopsys