UWAGA: W dniu 25.04.2024 w godzinach 5:00 - 11:00 nastąpiła przerwa w świadczeniu usług komunikacyjnych na naszej stronie internetowej. Wiadomości wysłane w tym momencie na nasze adresy e-mail nie zostały dostarczone. Przepraszamy za komplikacje. Więcej informacji.

Woda deszczowa: jak ją wykorzystać i przechowywać?

15.06.2023

Chcesz oszczędzać nie tylko swój portfel, ale i przyrodę, korzystając z wody w swoim domu, firmie czy ogrodzie? Woda deszczowa jest niewyczerpalnym zasobem, który można wykorzystać do różnych celów. W tym artykule przyjrzymy się korzyściom i sposobom wykorzystania wody deszczowej, a także ważnym aspektom jej ochrony.

Zbieranie wody deszczowej

Zbieranie wody deszczowej to ekologiczna metoda gromadzenia i ponownego wykorzystania wody deszczowej, która w przeciwnym razie zostałaby wypłukana do gleby. Ale jak skutecznie wychwytywać wodę deszczową i przechowywać ją do późniejszego wykorzystania?
Zbieranie i magazynowanie wody deszczowej idą w parze od samego początku rolnictwa, zwłaszcza na obszarach suchych. Gromadzenie i ponowne wykorzystanie wody deszczowej to jeden z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów nie tylko na poprawę właściwości ekologicznych domu, efektywne wykorzystanie zasobów naturalnych, odciążenie budżetu rodzinnego, ale także np. zapewnienie wody tam, gdzie jej brakuje lub woda jest mocno zanieczyszczona.

Systemy rynnowe i beczki ogrodowe na deszczówkę

Klasyczne systemy rynnowe to idealne i najprostsze rozwiązanie do zbierania wody deszczowej. Rynny dachowe skutecznie wychwytują wodę deszczową spływającą z Twojego dachu i kierują ją do rynien.

Pod rurami spustowymi umieszcz zbiornik ogrodowy na deszczówkę, w którym woda deszczowa z rynny będzie przechowywana do czasu, gdy będzie potrzebna. Idealnie duża beczka ogrodowa z kranikiem i pokrywką. Kran ułatwi Ci spuszczenie wody do konewki, a pokrywka zapobiegnie przelaniu się beczki, gdy jest pełna i podczas ulewnego deszczu.












































Nasza wskazówka: Ponieważ litr wody waży kilogram, zbiornik na deszczówkę powinien być również dość solidny i umieszczony na solidnej podstawie. Ogólnie rzecz biorąc, zalecamy umieszczanie beczek na deszczówkę na stojakach o głębokości około 30 cm, ale jednocześnie poniżej jednego metra wysokości.

Przechowywanie wody deszczowej

Właściwe przechowywanie wody deszczowej jest kluczem do jej długoterminowego wykorzystania. Szczególnie ważne dla prawidłowego przechowywania są dwa warunki – aby źródło wody deszczowej w zbiorniku było odpowiednio utrzymane oraz aby jakość wody była wystarczająca do danego celu.

Inne czynniki wpływające na prawidłowe i wystarczające magazynowanie wody deszczowej to:

Pojemność i rozmiar zbiornika

Planując zbieranie wody deszczowej, w pierwszej kolejności należy wybrać odpowiednią wielkość zbiornika. Przy podejmowaniu decyzji, ile wody deszczowej zbierać i jak duży zbiornik kupić, zalecamy wzięcie pod uwagę następujących czynników:

  • wielkość dachu

  • roczne opady na tym obszarze

  • przewidywane zużycie wody

  • dostęp do przyłącza wodnego

 
Innymi czynnikami, które mogą mieć wpływ na wielkość zbiornika na deszczówkę, mogą być również:

  • wielkość działki – duży ogród będzie potrzebował więcej wody

  • wielkość obszaru do jego umieszczenia

  • w jakim stopniu jesteś zależny od zaopatrzenia w wodę (dostęp do przyłącza wodnego)

Generalnie jednak do podstawowego zbierania samej wody deszczowej wystarczy dowolny duży, nieprzezroczysty, ciemny, wodoodporny pojemnik, który zapobiegnie przedostawaniu się światła do zbiornika, a tym samym rozwojowi glonów.

Nasza wskazówka: np. do nawadniania ogrodu polecamy beczkę ogrodową o pojemności ok. 240 litrów z kranikiem lub podłączeniem do węża nawadniającego. Jeśli mieszkasz na obszarze o mniejszych opadach lub dużo podlewasz swój ogród, zalecamy zakup większego zbiornika na deszczówkę (500 litrów +).

Materiał zbiornika

Materiał zbiornika jest ważnym czynnikiem w utrzymaniu czystej wody. Odpowiednie materiały obejmują polietylen, beton lub włókno szklane. Ważne jest, aby zbiorniki były odporne na promieniowanie UV i posiadały odpowiednie pokrywy, sitka lub pokrywy, które minimalizują zanieczyszczenie wody ze środowiska zewnętrznego.

Właściwy system odwadniający

Prawidłowo zaprojektowany system odwadniający nie tylko zapobiega przepełnieniu zbiornika, a tym samym uszkodzeniu fundamentów budynków czy sąsiedniego ogrodu, ale również umożliwia odprowadzenie wody, która nie jest już potrzebna.

Konserwacja i czyszczenie zbiornika

Ostatnim, ale nie mniej ważnym czynnikiem prawidłowego przechowywania wody deszczowej jest jej regularna konserwacja. Jest to szczególnie istotne dla utrzymania jakości wód opadowych. Ważne jest, aby regularnie czyścić zbiornik lub beczkę ogrodową z osadów i brudu oraz sprawdzać, czy integralność zbiornika nie jest naruszona.
Sama woda deszczowa jest generalnie czysta, ale kiedy trafia na dach, może zbierać mikroorganizmy, zanieczyszczenia i brud. Dlatego konieczna jest regularna konserwacja, zwłaszcza jeśli wykorzystujesz wodę deszczową do użytku domowego.
Konserwacja ogrodowego zbiornika na deszczówkę powinna obejmować w szczególności:

  • regularne odmulanie i czyszczenie zbiornika - usuwanie osadów z dna zbiornika
  • sprawdzenie czystości dachu i rynien (liście, ptasie i inne odchody zwierzęce oraz inne zanieczyszczenia)
  • regularna kontrola i konserwacja sit i filtrów
  • sprawdzanie stanu rur oraz sprawdzanie pęknięć i nieszczelności w zbiorniku

Dobrym pomysłem jest również regularne opróżnianie i czyszczenie zbiornika. Zaleca się co pięć lat. Jednak częstotliwość wymiany zależy od tego, jaki brud dostanie się do twojego zbiornika, jak często usuwasz szlam i osad oraz od stosowanej metody filtracji beczki ogrodowej.
Wykorzystanie wody deszczowej w ogrodzie
Deszczówka później znajdzie swoje zastosowanie zwłaszcza w ogrodzie, gdzie jest nawet bardziej mile widzianym towarzyszem niż woda z kranu, i to nie tylko pod względem oszczędności. Woda z kranu jest oczyszczana i uzdatniana specjalnie do spożycia przez ludzi.

Nawadnianie ogrodu i podlewanie roślin domowych

Dzięki temu, że woda deszczowa jest również naturalnie miękka i pozbawiona chloru, znajduje swoje zastosowanie i jest naturalnym rozwiązaniem szczególnie do podlewania trawników, upraw i klombów, czy to za pomocą węży, konewek czy automatycznych systemów nawadniających. Wykorzystując wodę deszczową w ogrodzie, zmniejszamy również ciśnienie w rurach wodociągowych w okresach dużego zapotrzebowania i małej podaży, np. podczas letniej suszy.

Mycie warzyw i kompostowanie

Wodę deszczową można wykorzystać również w ogrodzie, np. do płukania warzyw bezpośrednio z ogrodu, zwłaszcza korzeniowych, czy do kompostowania, ponieważ woda jest niezbędna do prawidłowego rozkładu materiału biologicznego. Zebrana deszczówka nadaje się również na herbatę kompostową.

Woda dla zwierząt domowych i gospodarskich

Recyklowaną wodę deszczową można również skutecznie wykorzystać do napełniania stawów, basenów i karmników dla ptaków lub jako źródło wody do koryta dla zwierząt domowych i hodowlanych w ogrodzie.

Mycie samochodów i sprzętu

Czy wiesz, że podczas mycia samochodu zużywa się średnio około 35 litrów, które zwykle pobiera się za pomocą węża lub wiadra z wodociągu? Jednak wykorzystanie wody deszczowej, czy to z wiadra, czy węża z pomocą pompy, jest znacznie korzystniejsze i bardziej przyjazne dla środowiska. Deszczówka zapewnia również czystszą powierzchnię bez smug i niepożądanych plam.
Nie musisz używać wody deszczowej tylko do mycia samochodu, jest ona również świetnym pomocnikiem do mycia narzędzi ogrodniczych, kosiarek oraz podjazdu lub zewnętrznych ścian domu.

Węże, pompy i myjki wysokociśnieniowe z naszej oferty:










































































Wykorzystanie wody deszczowej w domu

Wodę deszczową można wykorzystać również w domu, zwłaszcza do celów niewymagających wody pitnej. W ten sposób można również osiągnąć znaczną oszczędność wody z zaopatrzenia publicznego. Zalecamy jednak dokładne zapoznanie się z lokalnymi przepisami i wytycznymi. W przypadku korzystania z wody deszczowej jako dodatkowego źródła wody, właściciele domów powinni również upewnić się, że nieoczyszczona woda deszczowa nie może dostać się do rur zawierających bezpieczną wodę pitną.

Pierwszym krokiem powinno być zważenie filtra siatkowego i filtracji do źródła wody (najlepiej do mniej niż 500 mikronów). W przypadku użytku domowego zalecamy również opróżnianie beczki na deszczówkę co 10 dni, aby uniemożliwić komarom wykorzystywanie beczki jako wylęgarni. Dlatego systemy wykorzystania wody deszczowej w domu często obejmują filtrację lub inne modyfikacje dla bezpieczeństwa.

Spłukiwanie toalety

W gospodarstwie domowym woda deszczowa wykorzystywana jest głównie do spłukiwania toalety, która stanowi jeden z największych odpływów wody. Spłukiwanie zużywa średnio prawie 27% całkowitego zużycia wody w gospodarstwie domowym. Samodzielne spłukiwanie wody deszczowej wymaga tutaj jedynie dobrej filtracji w celu usunięcia brudu i cząstek, które w przeciwnym razie mogłyby na przykład zablokować zawory. Wystarczy wiadro z przefiltrowaną deszczówką obok toalety.

Pranie

Woda deszczowa nadaje się również do prania odzieży, co stanowi kolejny znaczący odpływ (prawie 22%). Odpowiednim rozwiązaniem jest wykorzystanie wody deszczowej, zwłaszcza na terenach o twardej wodzie. Ponieważ woda deszczowa jest naturalnie miękka, nie tylko zużyjesz mniej proszku do prania (dzięki lepszemu rozpuszczaniu), ale także dzięki temu, że zapobiega osadzaniu się kamienia, przedłużysz żywotność samej pralki.

Sprzątanie wnętrz i gospodarstw domowych

Wodę deszczową można również wykorzystać do mycia podłóg, okien i innych powierzchni. Jak wspomnieliśmy wcześniej, wielką zaletą wody deszczowej jest to, że nie pozostawia smug ani plam.

Picie i gotowanie

Jeśli chcesz pić wodę deszczową lub wykorzystać ją np. do gotowania, będziesz musiał ją dodatkowo uzdatnić chemicznie i wyczyścić.
Idealnie np.:

  • przez dodanie chloru
  • używaniem bardzo delikatnego środka czyszczącego
  • gotowaniem przez 1 minutę
  • sterylizacją światłem UV

Wykorzystanie wody deszczowej w budynkach

W przemyśle woda deszczowa może być wykorzystywana do chłodzenia urządzeń, wody technologicznej, mycia i innych celów sanitarnych.

Na placach budowy deszczówkę można wykorzystać do mieszania betonu, produkcji cegieł i tłumienia kurzu.

Dzwoń za darmo
Pon-Pt, 7:00 - 17:00
logo

Wyposażymy Twoją firmę w 48h

B2B Partner sp. z o.o.
Królewska 65A/1
30-081 Kraków

© 2010 - 2023 B2B Partner - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Profesjonalny e-sklep skrojony na miaręshopsys