Standardowe formaty papieru

13.03.2023

Najpopularniejsze formaty papieru, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, z wyjątkiem USA, Kanady, Meksyku i niektórych krajów Ameryki Południowej, spełniają wymagania międzynarodowej normy ISO 216.

Stosunek stron czasami poetycko nazywany jest „bramą harmonii“. Stosunek długości stron jest zachowany za każdym razem, gdy dłuższy bok arkusza jest składany na pół. Oznaczenie formatu składa się z litery, po której następuje liczba, np. A4. Standardy definiują trzy najważniejsze serie formatów: A, B, C. Wśród nich seria A jest podstawowa; seria B jest serią rozszerzoną, dla przypadków, w których formaty serii A nie są odpowiednie; seria C jest przeznaczona do kopert.

Seria A charakteryzuje się powierzchnią papieru 1 m² i stosunkiem stron 1:√2 (czyli w przybliżeniu 1:1,414). Długości boków są zaokrąglone do najbliższego milimetra. Podstawowym formatem jest format A0, który obecnie wynosi 1 m² (zgodnie z definicją). Pozostałe formaty tej serii (A1, A2, A3, ...) powstają poprzez stopniowe dzielenie dłuższej strony na połowę.

Źródło: Wikipedia

Dzwoń za darmo
Pon-Pt, 7:00 - 17:00
logo

Wyposażymy Twoją firmę w 48h

B2B Partner sp. z o.o.
Królewska 65A/1
30-081 Kraków

© 2010 - 2023 B2B Partner - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Profesjonalny e-sklep skrojony na miaręshopsys