Kiedy posiadanie szatni w miejscu pracy jest obowiązkowe?

13.03.2023

Zgodnie z rozporządzeniem rządu, pracodawca ma obowiązek zapewnić szatnię dla pracowników, którzy muszą nosić odzież roboczą lub ochronną i nie mogą przebrać się w innym miejscu. Niezależnie od tego, czy ze względów higienicznych czy też etycznych.
Jeżeli w danym zakładzie pracuje więcej niż 5 osób, obowiązkowo należy posiadać osobne szatnie dla obu płci. Przy mniejszej liczbie pracowników można korzystać ze wspólnych szatni, ale czasy przebierania muszą zostać zaplanowane w ten sposób, aby mężczyźni nie musieli przebierać się z kobietami (i odwrotnie, oczywiście) w tym samym czasie.
Liczba miejsc w szatni powinna mieć rezerwę w wysokości 10 % całkowitej liczby pracowników. W praktyce oznacza to, że zakład zatrudniający np. 50 pracowników musi dysponować rezerwą 5 miejsc.
Ważne jest, aby szatnia była wyposażona w zamykane szafki. Nie jest możliwe, aby więcej pracowników (nawet jeśli pracują w systemie wielozmianowym) dzieliło się jedną szafką.
Jeżeli chcesz zaoszczędzić miejsce w szafie, to przydadzą ci się praktyczne szafy, których częścią jest również ławka do siedzenia.

Dzwoń za darmo
Pon-Pt, 7:00 - 17:00
logo

Wyposażymy Twoją firmę w 48h

B2B Partner sp. z o.o.
Królewska 65A/1
30-081 Kraków

© 2010 - 2023 B2B Partner - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Profesjonalny e-sklep skrojony na miaręshopsys