9 wskazówek: Jak urządzić przejrzystą i praktyczną piwnicę

18.08.2022

Myślałeś ostatnio o wyremontowaniu, wyczyszczeniu i reorganizacji swojej piwnicy? Dajemy Ci 9 wskazówek, które pomogą Ci uporządkować Twoją piwnicę. Potrzebujesz tylko determinacji, czasu na sortowanie i utylizację rzeczy oraz, co nie mniej ważne, odpowiedniego sprzętu.

Piwnica – dodatkowa przestrzeń, która się przydaje

Piwnica to nieoceniony dodatek do każdego mieszkania i domu rodzinnego. Skrywa tradycyjną przestrzeń o naturalnym poziomie wilgotności, w której można nie tylko przechowywać żywność i przetwory, ale ma też wiele innych zastosowań.

Do czego jeszcze piwnicę można wykorzystać?

Najbardziej tradycyjnym sposobem wykorzystania pomieszczeń piwnicznych jest przechowywanie ziemniaków, owoców, warzyw korzeniowych, przetworów oraz zbędnych artykułów gospodarstwa domowego i ogrodniczego. Możesz wykorzystać piwnicę, ale także po drobnej przebudowie, jako przytulne miejsce, z którego nie będziesz chciał wychodzić. Możesz łatwo przekształcić swoją obecną piwnicę zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i potrzebami, na przykład w piwnicę z winami, centrum fitness, praktyczną pralnię, salę gier z bilardem, a może jako warsztat artystyczny i strefę relaksu dla siebie i Twoje maleństwa. Krótko mówiąc, wykorzystanie przestrzeni zależy tylko od Ciebie.

https://b2bpartnercdn.vshcdn.net/content/wysiwyg/Image/clanky/Sklep/3.jpg

Zacznij od porządków

Urządzając i wyposażając piwnicę zacznij od generalnego sprzątaniaPrzeznacz jeden cały weekend na sprzątanie i porządkowanie piwnicy, aby zrobić w piwnicy miejsce na swoje plany na przyszłość. Natychmiast wyrzuć wszystkie niepotrzebne ubrania, stare sprzęty lub przetwory, które leżą w Twojej piwnicy od bardzo dawna, zabierz je do zbiórki lub podaruj. W przypadku ciekawych mebli lub starszych przedmiotów spróbuj skontaktować się z lokalnymi kolekcjonerami lub licytuj na aukcji internetowej. Może nawet zarobisz dodatkowy grosz podczas sprzątania.

https://b2bpartnercdn.vshcdn.net/content/wysiwyg/Image/clanky/Sklep/4.jpg

Uwaga na cyrkulację i wilgotność powietrza

Nie zapominaj jednak, że piwnica, łącznie z dodatkową przestrzenią, skrywa również wspomnianą już wilgotność i niższe temperatury. Dla efektywnego wykorzystania przestrzeni ważne jest zatem zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji i dopływu świeżego powietrza. Zatęchła piwnica to wzrost pleśni, a tego na pewno nie chcesz. W przypadku przebudowy piwnicy na część mieszkalną nie zapominajmy, o podwyższonej wilgotności oraz o ogrzewaniu, które powinno być zapewnione przez cały rok. Ze względu na podwyższoną wilgotność należy również zmodyfikować ściany i podłogi oraz zapewnić odpowiednio duże okna.

https://b2bpartnercdn.vshcdn.net/content/wysiwyg/Image/clanky/Sklep/5.jpg

Z drugiej strony, wilgotność jest mile widziana, szczególnie przy przechowywaniu owoców i warzyw, szczególnie w przypadku warzyw idealna wilgotność wynosi powyżej 80%, a temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić 1-5°C. Podczas przechowywania wina należy zapewnić wilgotność względną około 40-55% i wyższą oraz stałą temperaturę około 8-13°C.

Oświetlenie i elektroinstalacja

Urządzając, pomyśl także o stabilnym i ekonomicznym oświetleniu oraz instalacji elektrycznej, która powinna być dobrana do wilgotnego środowiska. Zapomnij więc o improwizacjach, takich jak przedłużacze leżące na ziemi. Wybierz do pokoju oświetlenie wiszące lub sufitowe, które podkreśli industrialność przestrzeni. W przypadku warsztatu w piwnicy warto również wybrać mniejsze lampy stołowe. Instalację elektryczną pozostaw ekspertom. Najkorzystniejszym wariantem prowadzącym do oszczędności jest oświetlenie LED. Następnie wybierz ton światła zgodnie z przeznaczeniem przestrzeni.

https://b2bpartnercdn.vshcdn.net/content/wysiwyg/Image/clanky/Sklep/6.jpg

Praktyczne rozwiązanie do przechowywania - regały

Wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu meble będą praktycznym pomocnikiem nie tylko przy sprzątaniu, ale także w aranżacji przestrzeni do przechowywania żywności i przetworów. Głównym reprezentantem, którego zdecydowanie nie powinno zabraknąć w Twojej piwnicy, jest funkcjonalny i trwały regał półkowy do garaży i piwnic, który możesz złożyć dokładnie tak, jak potrzebujesz.

Regały metalowe są bardzo trwałe, wytrzymują duże obciążenia i nie ulegną łatwo zniszczeniu. Ich konserwacja jest również łatwa. Zaletą regałów metalowych jest również ich cena i różnorodność. Z łatwością dopasujesz wysokość poszczególnych półek do swoich upodobań. Szczególnie odpowiednim wyborem sąregały metalowe bezśrubowe, przy montażu których nie trzeba używać ani jednej śruby, a półki można przemueścić, wsuwając je.


Drewniane regały można wykorzystać również do pomieszczeń mieszkalnych w piwnicach lub jako element wyposażenia domowego pokoju gier, pralni czy piwnicy na wino, które dodadzą estetyki pomieszczeniu i uczynią przestrzeń bardziej przytulną.


Ponadto regały półkowe FIX i CLIP można rozbudować o akcesoria, takie jak dzielniki półek, maty antypoślizgowe lub kosze druciane zamiast półek. Możesz dobrać akcesoria do półek w zależności od wysokości, nośności regału i koloru.
Nasza wskazówkadla jeszcze większej stabilności regału można przykręcić bezpośrednio do ściany, a dla większej przejrzystości można je oznaczyć i podzielić tematycznie.

Gdzie przechowywać rowery albo krzesła ogrodowe?

Do przechowywania większych przedmiotów, takich jak rowery, narty, a nawet krzesła ogrodowe, możesz również użyć wydajnego systemu zawieszania STORIA, którego listwy po prostu przymocujesz do ściany piwnicy. Na listwach można zawiesić solidne haczyki, a do przechowywania drobiazgów i mniejszych narzędzi można dokupić wiszące pojemniki, kosze lub listwy magnetyczne.

https://b2bpartnercdn.vshcdn.net/content/wysiwyg/Image/clanky/Sklep/clanek%20(850%20x%20300%20px)%20(28).jpg

Pudełka, kartony, skrzynie

Do przechowywania rzeczy na półkach zalecamy stosowanie różnych opakowań, pudełek, kartonów i skrzynek, w których można przechowywać cały sprzęt gospodarstwa domowego, ubrania sezonowe oraz nieużywane przedmioty do ogrodu lub do wypoczynku.

Zamiast do pudełek zalecamy umieszczanie warzyw i owoców w otwartych skrzynkach perforowanych lub skrzynkach drewnianych. Zapewni to odpowiednią cyrkulację powietrza i zapobiegnie nagłej fermentacji. UWAGA! W przypadku warzyw i owoców zawsze pamiętaj, że nigdy nie powinny być przechowywane razem. Owoce wydzielają gaz etylenowy, który przyspiesza dojrzewanie. Dlatego zalecamy oddzielenie poszczególnych części piwnicy np. przegrodą.
Stół i krzesła – miejsce do przechowywania i relaksacji

Jeśli chodzi o praktyczność i wygodę, w piwnicy możesz postawić również mały lub większy stolik, w zależności od wielkości Twojej przestrzeni. Praktyczny drewniany lub metalowy stół możesz wykorzystać nie tylko na chwile odpoczynku, ale również jako schowek lub miejsce na swoje tworzenie swoich dzieł. Na przykład możesz tutaj stworzyć praktyczny warsztat domowy. Stół można uzupełnić o krzesło warsztatowe, aby wygodnie siedzieć podczas pracy.
Bezpieczeństwo i ochrona

Nawet jeśli piwnica jest częścią domu, nie zapomnij zabezpieczyć jej mocnymi drzwiami i dobrym zamkiem. Polecamy również pomyśleć o ubezpieczeniu wyposażenia piwnicy.

Dzwoń za darmo
Pon-Pt, 7:00 - 17:00
logo

Wyposażymy Twoją firmę w 48h

B2B Partner sp. z o.o.
Królewska 65A/1
30-081 Kraków

© 2010 - 2023 B2B Partner - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Profesjonalny e-sklep skrojony na miaręshopsys