UWAGA: W dniu 25.04.2024 w godzinach 5:00 - 11:00 nastąpiła przerwa w świadczeniu usług komunikacyjnych na naszej stronie internetowej. Wiadomości wysłane w tym momencie na nasze adresy e-mail nie zostały dostarczone. Przepraszamy za komplikacje. Więcej informacji.

7 wskazówek: Jak skutecznie planować swoje cele

19.01.2024

Każdy z nas ma swoje własne cele, plany i pomysły na przyszłość, które można zrealizować za kilkadziesiąt lat, rok, a nawet miesiące lub kilka dni. Ale jak rozłożyć te cele i pomysły w czasie i określić precyzyjne procedury ich osiągnięcia, które naprawdę zadziałają?

Przygotowaliśmy dla Ciebie 7 wskazówek, które pomogą Ci skutecznie zaplanować cele krok po kroku, a tym samym ułatwią Ci często krętą drogę do ich osiągnięcia.

1. Rekapitulacja i przegląd przeszłości

Jeszcze zanim zaczniesz wyznaczać osobiste cele na kolejny okres życia lub cele firmowe dotyczące kolejnego kierunku Twojego biznesu, dobrze jest najpierw przemyśleć i podsumować zwłaszcza okres w przeszłości (lata, miesiące, dni). Na przykład możesz zapisać, co było najlepsze w przeszłości i dlaczego, co było najtrudniejsze i co konkretnie chciałbyś zmienić w następnym okresie.

Korzystając z tego podsumowania, nie tylko lepiej zrozumiesz, co chcesz robić w kolejnym roku lub okresie, lub czego nigdy nie chcesz powtórzyć, ale także jaka zmiana jest potrzebna Tobie lub Twojej firmie. Dlatego też ta część planowania jest bardzo ważna i trzeba jej poświęcić odpowiednią ilość czasu podczas planowania.

Nasza wskazówka: Aby uzyskać lepsze podsumowanie, zamiast tradycyjnego papieru, możesz również wypróbować praktyczne tablice suchościeralne lub flipcharty dla lepszej wizualizacji. Nie dość, że każdego dnia będziesz miał przed sobą swoje sukcesy i porażki, to jeszcze w każdej chwili możesz dodać coś nowego, co przyjdzie Ci do głowy.








































































































2. Cele na kolejny okres

Jeśli dokonałeś już podsumowania przeszłości, ważne jest teraz sprecyzowanie konkretnych celów na następny okres, jeszcze przed rozpoczęciem właściwego planowania. Dlatego zanim jeszcze zaczniesz planować, zalecamy udzielenie odpowiedzi w szczególności na następujące pytania:

  • Co zaplanujemy?
  • Jaki jest nasz cel?
  • Dlaczego chcemy osiągnąć cel?

Wyznaczając cele, powinieneś być jak najbardziej konkretny i unikać wyznaczania ogólnych, trudnych do osiągnięcia celów, które ostatecznie mogą Cię zdemotywować. Na przykład zamiast „Chcę więcej się ruszać” możesz wybrać bardziej odpowiedni cel, np. „Będę biegał wokół stawu trzy razy dziennie”. Wyznaczając cele, weź pod uwagę również swoje możliwości osobiste, fizyczne i finansowe.

3. Ustal priorytety celów

Ustaliliśmy nasze cele, spisaliśmy je, a teraz nadszedł czas, aby nadać im priorytet w określonym czasie. Podczas oceny celów zalecamy spisanie wszystkich wyznaczonych celów na papierze lub na tablicy, a następnie uszeregowanie ich pod względem ważności w danym okresie. Swoje cele możesz podzielić na najważniejsze, pilne i takie, które mogą chwilę poczekać.

Nasza wskazówka: W przypadku dłuższego okresu obejmującego kilka sezonów zalecamy podzielenie celów na kilka mniejszych etapów.

4. Zaplanuj również terminy realizacji

Przy ustalaniu priorytetów zalecamy uwzględnienie również konkretnych dat ich pożądanego spełnienia z Twoimi celami. Wyznaczone terminy nie tylko zwiększą Twoją motywację, ale także będziesz dokładnie wiedział, kiedy masz osiągnąć swój cel. Podczas ustalania terminu możesz od razu zaplanować przypomnienia w telefonie. W ten sposób nie tylko będziesz mieć przegląd wszystkiego, ale jednocześnie niczego nie przegapisz.

Aby uporządkować listy terminów, zadań osobistych i służbowych lub projektów długoterminowych, możesz wykorzystać dowolne dostępne dzienniki, listy zadań, które zawsze możesz mieć przy sobie. Jeśli jednak spędzasz większość dnia w jednym miejscu, polecamy sięgnąć po tablice do planowania, które na co dzień będziesz mieć przed sobą.

Planistyczne tablice magnetyczne są nieocenionymi pomocnikami w planowaniu i organizowaniu wszystkich ważnych czynności związanych z prowadzeniem Twojej firmy. Jednak tablice do planowania są coraz częściej wykorzystywane w życiu osobistym, dla dzieci i w domu, na przykład przy układaniu prac domowych, lekcji i sprzątaniu. Możesz wybrać nie tylko plansze roczne, ale również miesięczne lub tygodniowe.






























































5. Motywacja jako podstawa sukcesu

Jeśli w poprzednich krokach wyznaczyłeś realistyczne i osiągalne cele i terminy, teraz będziesz chciał jak najszybciej odhaczyć jak najwięcej pozycji. Motywacja stanie się w ten sposób Twoim nowym motorem napędowym podczas realizacji celów, który będzie Cię nieustannie przybliżał do upragnionych pomysłów i marzeń. Specjalnie dla tych z Was, którzy są konkurencyjni!

6. Vision board  — zawsze pamiętaj o swoich celach!

Wyznaczając sobie cele, z pewnością każdy z nas natychmiast zacznie je sobie wyobrażać lub wizualizować. Aby zachować tę ideę na dłużej i mieć ją zawsze w pamięci, zalecamy stworzenie również tzw. Vision board czyli tablicę marzeń, tablicę wizji lub tablicę celów.

Bo jeśli zwizualizujesz swoje pomysły na prawdziwym obrazie i będziesz je mieć zawsze przed oczami każdego dnia, zobaczysz wszystko z innej lub świeżej perspektywy i zawsze będziesz odczuwać uczucia, które będą Ci towarzyszyć, gdy osiągniesz swój cel.

"Wszystko, co możesz sobie wyobrazić, jest prawdziwe” — Pablo Picasso

Dlatego zalecamy umieszczenie wymarzonej tablicy „Vision board” szczególnie tam, gdzie w ciągu dnia najczęściej się poruszasz - na przykład w swoim mieszkaniu, pokoju lub w biurze nad biurkiem.






















































































Nasza wskazówka: Co będzie potrzebne do stworzenia tablicy wizji? Tablica korkowa lub tablica do pisania jako tło. Stos wydrukowanych obrazków i zdjęć, a także pinezki, flamastry i taśmy samoprzylepne.

7. Droga do sukcesu nie zawsze musi być ciernista!

Planując swoje cele, postaraj się również pomyśleć o tym, co i dlaczego zrobisz inaczej w swoim życiu lub w firmie, aby osiągnąć swój cel. Przede wszystkim zawsze pamiętaj, że droga do sukcesu i zrealizowanego celu nie zawsze musi być ciernista i pełna zmartwień i porażek.

Wręcz przeciwnie, nowe doświadczenia mogą wnieść do Twojego życia radość, satysfakcję, a często ulgę. Dlatego znajdź własną metodę, która będzie Ci jak najbardziej odpowiadała, abyś mógł uczynić swoją zmianę lub zmianę swojej firmy tak przyjemną i łatwą, jak to tylko możliwe.

Ostatnia wskazówka: stwórz regularną rutynę

Aby osiągnąć wszystkie swoje cele, bardzo ważne jest, aby mieć regularne, codzienne nawyki, które dokładnie odpowiadają Twoim potrzebom i które posuną Cię do przodu na Twojej drodze. Możesz je również tworzyć krok po kroku.

Na przykład ustal czas na bieganie, spędzenie czasu z rodziną lub słuchanie profesjonalnego podcastu i śledzenie ich. Możesz także motywować się różnymi mniejszymi nagrodami od samego początku w ramach rutyny i produktywności.

Dzwoń za darmo
Pon-Pt, 7:00 - 17:00
logo

Wyposażymy Twoją firmę w 48h

B2B Partner sp. z o.o.
Królewska 65A/1
30-081 Kraków

© 2010 - 2023 B2B Partner - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Profesjonalny e-sklep skrojony na miaręshopsys