7 wskazówek: Jak dobrać krzesło biurowe do typu sylwetki?

7.06.2024

Potrzebujesz odpowiedniego wsparcia, aby pracować wygodnie i wydajnie, nawet jeśli siedzisz przy komputerze przez dłuższy czas. Podstawą stanowiska pracy w biurze jest dobrze dobrane krzesło uwzględniające twoje potrzeby proporcje i dyspozycje! Przygotowaliśmy 7 wskazówek, jak wybrać odpowiednie krzesło dla swojego typu sylwetki [szybko i łatwo].

Niezależnie od tego, czy wybierasz krzesło do pracy dla siebie, czy też dla swoich pracowników, przy wyborze krzesła biurowego należy wziąć pod uwagę przede wszystkim:

 • Ile godzin dziennie spędzasz, siedząc na krześle
 • Istniejące ograniczenia zdrowotne i typ sylwetki osoby siedzącej
 • przestrzeń potrzebna do poruszania się na krześle
 • możliwości regulacji i wyposażenie krzesła biurowego

1. Sprawdź niezbędne wymiary

Idealne krzesło lub fotel biurowy powinien zapewniać wygodne, ergonomiczne siedzenie i stać się twoim wyimaginowanym drugim kręgosłupem, który wspiera cię przy pracy. Jest to szczególnie ważne, jeśli siedzisz na krześle dłużej niż 6 godzin dziennie.

Przy wyborze krzesła biurowego zgodnie z typem sylwetki zalecamy więc zmierzenie lub oszacowanie proporcji ciała użytkownika, który będzie najczęściej korzystał z krzesła lub fotela. Istotną rolę odgrywa przede wszystkim wzrost, szerokość ciała i długość nóg. Nie zapomnij o ewentualnych szczególnych potrzebach lub ograniczeniach zdrowotnych, które mogą mieć wpływ na sam wybór fotela biurowego. Dzięki temu z łatwością dopasujesz wszystkie części fotela bezpośrednio do konkretnych wymagań i potrzeb użytkownika.

NASZA WSKAZÓWKA: Jeśli wybierasz krzesła dla kilku współpracowników jednocześnie i niestety nie jest możliwe, aby każdy pracownik wybrał krzesło zgodnie z własnymi indywidualnymi potrzebami, zalecamy wybór krzeseł biurowych, które mają szeroki zakres regulacji siedziska, oparcia i podłokietników. Nie należy też zapominać o regulowanym podparciu lędźwiowym, które można wygodnie dopasować zarówno do potrzeb niskich, jak i wysokich osób. 
Podczas szacowania optymalnych wymiarów różnych części fotela należy zwrócić szczególną uwagę na następujące wartości przy pomiarach:

 • Wysokość siedziska: zmierz długość od kolana do stopy pod kątem 90°.
 • Głębokość siedziska: uwzględnij długość ud do tylnej części kolana.
 • Szerokość poduszki siedziska: zacznij od szerokości bioder.
 • Wysokość oparcia i zagłówka: zmierz od oparcia siedzenia do środka głowy.
 • Podparcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa: zapewnia prawidłowe podparcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
 • Wysokość podłokietnika: zmierz wysokość od siedziska do łokcia pod kątem 90°.

W ten sposób zapewnisz, że krzesło dokładnie odpowiada potrzebom użytkownika, zapewniając tym samym maksymalny możliwy komfort i wsparcie odpowiadające indywidualnym potrzebom.

2. Wymiary siedziska – wysokość, szerokość i głębokość

Wysokość siedziska: Idealna wysokość siedziska powinna pozwalać na to, aby stopy użytkownika dotykały podłogi lub maty całą powierzchnią siedziska, a staw kolanowy znajdował się pod kątem 90-110°. Aby to zrobić, ważne jest, aby znać długość od kolana do stopy w centymetrach.

Głębokość siedziska: Dla wygodnego siedzenia i właściwej pozycji nóg nie zapomnij wybrać odpowiedniej głębokości siedziska – to ważny parametr, szczególnie dla niższych lub wyższych osób. Tutaj zalecamy zmierzenie długości ud do tylnej części kolana.

Zgodnie z ogólną zasadą, pomiędzy powierzchnią siedziska a rowkiem podkolanowym powinna znajdować się przerwa o szerokości od 2 do 4 cm w pozycji jak najbardziej do tyłu.

Szerokość siedziska: Ponadto należy zmierzyć szerokość bioder, aby upewnić się, że fotel nie będzie ciasny lub że wąskie podłokietniki nie będą ograniczać swobody ruchów. Odpowiednio szerokie siedzisko zapewnia odpowiednią przestrzeń i komfort. Szerokość siedziska zawsze odpowiada szerokości oparcia.

3. Oparcie pleców i rodzaj mechaniki – dla wsparcia kręgosłupa i wygodnego siedzenia

Najlepiej wybierać modele z regulowanym oparciem umożliwiający dostosowanie wysokości do typu ciała. Prawidłowa wysokość oparcia służy jako doskonałe wsparcie od odcinka lędźwiowego do łopatek i powinna odpowiadać naturalnej krzywiźnie kręgosłupa. Wymaganą wysokość oparcia sprawdzisz, mierząc wymiary pleców od siedziska do ramion.

Zagłówek odciąża mięśnie i kręgosłup w okolicy kręgosłupa szyjnego. Zwykle umożliwia regulację wysokości. Jeśli zdecydujesz się na fotel z zagłówkiem, w celu zagwarantowania prawidłowej wysokości zagłówka radzimy zwrócić uwagę nie na wysokość oparcia, lecz na "Środek zagłówka nad siedziskiem", który wskazuje odległość od siedziska do środka tylnej części głowy użytkownika w punkcie, w którym opiera się ona o oparcie.

Aby zapewnić odpowiednie ustawienia komfortu, przy wyborze krzesła należy pamiętać o odpowiednim typie mechaniki. Mechanizm determinuje nachylenie oparcia fotela, wpływając tym samym na komfort siedzenia. Do wyboru jest 5 podstawowych typów mechaniki.

NASZA WSKAZÓWKA: W przypadku większej wagi użytkownika należy również rozważyć ustawienie przeciwwagi (siły oporu obrotu), która dostosowuje do wagi użytkownika. Przy większej wadze, dokręć śrubę mocniej.

4. Podparcie lędźwiowe – dodatkowy komfort, który docenisz

Podparcie lędźwiowe zapewnia komfort i ulgę dla mięśni pleców i odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Wszechstronnym wyborem są krzesła z podparciem lędźwiowym z regulacją wysokości i nachylenia. Umożliwiają ustawienie najlepszego możliwego oparcia.

NASZA WSKAZÓWKA: Regulowane podparcie odcinka lędźwiowego upraszcza wybór krzesła, dzięki temu, że każdy użytkownik wygodnie ustawi tylne oparcie zgodnie z własnymi preferencjami.

5. Regulowane podłokietniki – odciążają mięśnie rąk i ramion

Podłokietniki powinny być jak najbardziej regulowane (wysokość, szerokość, kąt). Regulowane podłokietniki dostosowują się do różnych typów sylwetki i preferencji. Podczas mierzenia ręce i ramiona powinny być rozluźnione. Siedząc, miej je pod kątem prostym. Odpowiednio wyregulowane podłokietniki nie tylko odciążają mięśnie ramion i rąk, ale także ułatwiają wstawanie z krzesła. 

6. Nośność idzie w parze z wytrzymałością konstrukcji

Na wybór fotela biurowego ma również wpływ waga użytkownika, która determinuje wybrane obciążenie maksymalne podstawy. Większość standardowych krzeseł ma nośność podstawy 150 kg. Dane o obciążeniu maksymalnym znajdziesz w opisie produktu lub sprawdź u producenta. Krzesła o nośności 100 kg są zaprojektowane inaczej niż krzesła o nośności np. 180 kg.

NASZA WSKAZÓWKA: Krzesło zawsze należy dobierać z uwzględnieniem wagi użytkownika. Przeciążenie krzesła może prowadzić do jego trwałego uszkodzenia.

https://www.b2b-partner.pl/rodzaje-materialow-z-ktorych-wykonane-sa-krzesla-biurowe/

7. Materiał krzesła – wybór zgodnie z preferencjami i wagą użytkownika

Aby zapewnić wygodę siedzenia, wybierz odpowiedni materiał krzesła. Obecnie bardzo popularne są materiały oddychające. Miłośnikom luksusowego wyglądu polecamy warianty ze skóry ekologicznej lub skóry naturalnej. Doskonałym kompromisem między oddychalnością a maksymalnym komfortem są krzesła, które łączą siedzisko z tapicerką i oparcie z siatką.

Krzesła dla osób o drobniejszej posturze

Jeśli wybierasz krzesła dla niższych osób, weź pod uwagę niski wzrost i mniejszą głębokość siedziska. Idealnym wyborem są krzesła biurowe o najniższej możliwej regulowanej wysokości siedziska. Krótsze siedzisko zmniejsza nacisk na tylną część kolan.
Zalety krzeseł z niskim oparciem:

 • Niska wysokość siedziska: Do 43 cm dla wygodnego siedzenia i prawidłowego kąta nachylenia kolan.
 • Krótsze siedzisko: Zmniejsza nacisk na tylną część kolan i zapewnia większy komfort.
 • Zdolność adaptacji: Regulowane oparcie i wysokość siedziska zapewniają optymalną ergonomię.
 • Regulowana wysokość lub składane podłokietniki

Z naszej oferty wybraliśmy krzesła biurowe o wysokości siedziska do 43 cm:


Krzesła dla osób o wyższej posturze

W przypadku wyższych osób (np. 180 cm lub więcej) ważne jest, aby wybrać krzesło, które oferuje maksymalną wysokość oparcia, zagłówka i podparcia lędźwiowego – zapewni to wsparcie dla całego kręgosłupa, nawet dla wyższych osób. Głębsza lub regulowana poduszka siedziska zapewnia wyższym osobom idealne podparcie ud, co z kolei umożliwia długotrwały komfort.
Zalety krzeseł dla osób o wysokiej posturze:

 • Większy zakres regulacji wysokości siedziska: Umożliwia ustawienie odpowiedniej wysokości umożliwiającej wygodne siedzenie.
 • Głębsze siedzisko: Zapewnia lepsze wsparcie ud i komfort.
 • Dłuższe oparcie i zagłówek z regulacją wysokości: Zapewnia wystarczające wsparcie dla całych pleców i szyi.

Dla wyższych osób wybraliśmy krzesła biurowe o wysokości siedziska od 44 cm:


Krzesła XXL dla osób o masywnej posturze

Krzesła biurowe XXL zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić maksymalny komfort i stabilność osobom o większej masie oraz silniejszej budowie ciała. Krzesła wyróżniają się solidną konstrukcją, dużą nośnością i szerokim siedziskiem.
Zalety krzeseł XXL:

 • Wysoka nośność: Umożliwia bezpieczne i stabilne siedzenie.
 • Szerokie siedzisko i oparcie: Zapewnia maksymalny komfort i przestrzeń podczas siedzenia.
 • Mechanizm bujania: Umożliwia dostosowanie sztywności mechanizmu bezpośrednio do wagi użytkownika.
 • Wzmocniona konstrukcja: Zapewnia optymalne wsparcie pleców, zmniejszając ryzyko problemów zdrowotnych. Krzesła są wzmocnione sztywną ramą w celu zwiększenia wytrzymałości przy większych obciążeniach.
 • Wzmocniona stalowa podstawa (kształt krzyża)

Z naszej oferty wybraliśmy krzesła biurowe o nośności 180 kg, wzmocnionej konstrukcji i ekstra szerokim siedzisku:


NASZA WSKAZÓWKA: Aby zapewnić jeszcze lepszą ergonomię w miejscu pracy, warto rozważyć zakup biurka z regulacją wysokościktóre, podobnie jak krzesło, dostosowuje się do wzrostu użytkownika i innych preferencji.


Dzwoń za darmo
Pon-Pt, 7:00 - 17:00
logo

Wyposażymy Twoją firmę w 48h

B2B Partner sp. z o.o.
Królewska 65A/1
30-081 Kraków

© 2010 - 2024 B2B Partner - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Profesjonalny e-sklep skrojony na miaręshopsys