5 wskazówek: Jak wyczyścić powietrze w pomieszczeniu

5.08.2022

Coraz częściej cierpisz na zmęczenie, nudności, bóle głowy, a nawet swędzenie oczu w pracy lub w domu? Powodem może być zła jakość powietrza w pomieszczeniu. Jak więc poprawić i odpowiednio oczyścić powietrze w swoim biurze lub mieszkaniu? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Ci w tym zadaniu.

Według badań do 90% czasu spędzamy w pomieszczeniach, ale tam powietrze jest zanieczyszczone do pięciu razy bardziej. Najczęstszymi alergenami, które zanieczyszczają nasze pokoje, są kurz, pyłki, pleśń i roztocza. Powietrze, którym oddychamy, jest również zanieczyszczone substancjami toksycznymi lub szkodliwymi mikroorganizmami, takimi jak bakterie i wirusy. Ale jak walczyć z tym, czego nie widzimy?

1. Wentylacja - krótka i intensywna

Podstawą wymiany powietrza w pomieszczeniu i napływu świeżego jest regularne wietrzenie, którego nasz organizm wyraźnie potrzebuje. W niewentylowanym pomieszczeniu mamy trudności z oddychaniem, pracą, nauką i snem. Najlepszym sposobem na przewietrzenie pomieszczenia jest jednoczesne otwarcie wszystkich okien we wszystkich pokojach. Wystarczy 5-10 minut regularnie, co najmniej trzy razy dziennie, zwykle rano i wieczorem. Dzięki tej regularnej wentylacji ściany pozostaną ciepłe, a zgromadzone ciepło nie ulegnie zmianie.

Nasza wskazówka:W miesiącach letnich możesz wydłużyć czas na przykład do 30 minut, a w zimie skrócić go do 3 minut.

2. Uważaj na nadmierną wilgotność

Przy złym wietrzeniu pomieszczenia pojawia się pułapka w postaci nadmiernej wilgoci, która powoduje powstawanie pleśni i pasożytów. Zwiększają one ryzyko astmy nawet o 40%. Jeśli chcesz pozbyć się nadmiernej wilgoci w pomieszczeniu spowodowanej na przykład zwyczajnym włączeniem czajnika lub użyciem odświeżacza, musisz regularnie mierzyć wilgotność w pomieszczeniu. Idealny poziom wilgotności w pomieszczeniu miałby wynosić około 45% i nie powinien przekraczać 60%.

3. Zaproś rośliny do pomocy

Innym skutecznym sposobem przynajmniej częściowej zmiany powietrza w pomieszczeniu jest stosowanie roślin doniczkowych, które potrzebują w szczególności dwutlenek węgla do odżywiania, ale razem z nim pochłaniają do 90% zanieczyszczeń. Ogólnie zaleca się stosowanie jednej rośliny doniczkowej na każde 10 m2. Aby uzyskać czystsze powietrze, możesz użyć następujących naturalnych oczyszczaczy powietrza:

  • Skrzydłokwiat
  • Aloes
  • Bluszcz angielski
  • Gerbera
  • Lawenda
  • Sansewieria gwinejska

4. Regularnie sprzątaj

Równie ważną wskazówką jest regularne sprzątanie, zwłaszcza wokół biurka. Codziennie wycieranie usunie największe zanieczyszczenia, ale pewien procent suchego kurzu pozostanie. Zwłaszcza jeśli sprzątanie odbywa się przez zwykłe zamiatanie, które tylko wzmaga kurz. Zwłaszcza z komputerów, a nawet z twojego krzesła. Do czyszczenia powierzchni roboczej można użyć wilgotnej ściereczki z mikrofibry lub szwedzkich ściereczek. Podłogę lepiej przetrzeć na mokro lub za pomocą odkurzacza.

5. Gdy wentylacja nie wystarcza

Czasami wentylacja i inne współczynniki nie wystarczają, na przykład jeśli mieszkasz w pobliżu ruchliwej ulicy lub masz alergika w swoim otoczeniu. W tym momencie nadszedł czas, aby zaprosić eksperta do swojego domu lub biura w postaci wysokiej jakościoczyszczacza powietrzaktóry może usunąć bakterie, kurz, roztocza, wirusy, pleśń, pyłki, zapachy, a nawet dym papierosowy, alergeny zwierzęce i inne.

Oczyszczacze powietrza Fellowes są podzielone ze względu na wydajność i każdy z nich jest przeznaczony do pomieszczeń o dużej powierzchni. Można dokupić również akcesoria w postaci HEPA (zalecana wymiana co 12 miesięcy) oraz filtrów węglowych (zalecana wymiana co 3 miesiące podczas normalnej eksploatacji). 
Dzwoń za darmo
Pon-Pt, 7:00 - 17:00
logo

Wyposażymy Twoją firmę w 48h

B2B Partner sp. z o.o.
Królewska 65A/1
30-081 Kraków

© 2010 - 2023 B2B Partner - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Profesjonalny e-sklep skrojony na miaręshopsys