Jak wymienić tłok gazowy, krzyżak i koła w krześle?

10.04.2024

W trakcie użytkowania krzesła biurowego może się zdarzyć, że ulegnie on uszkodzeniu. Jeżeli tapicerka oparcia i siedziska, a także sam korpus krzesła lub jego elementy, takie jak podłokietniki czy zagłówek, nie wykazują uszkodzeń, sytuację można łatwo rozwiązać za pomocą uniwersalnych części zamiennych.

Wymiana tłoka gazowego

Tłok gazowy może ulec uszkodzeniu na skutek przeciążenia, zmęczenia materiału lub nieefektywnego użytkowania. W takim przypadku nie można utrzymać krzesła w wyższej pozycji i stopniowo lub gwałtownie „opada” do najniższej możliwej pozycji.

Problem ten można rozwiązać stosując uniwersalny zamienny tłok gazowy.

Zanim udasz się na zakupy, najpierw zdejmij oryginalny tłoczek z fotela i wykonaj niezbędne pomiary, aby mieć pewność, że wybierasz odpowiedni zamiennik.

Procedura demontażu tłoka

1. krok - Wyciągnij tłok z mechanizmu, który jest przymocowany od spodu gniazda, na zewnątrz mechanizmu, wykonując okrężne ruchy za pomocą szczypiec. W przypadku konieczności dalszego użytkowania tłoka należy owinąć miejsce styku tłoka ze szczypcami szmatką lub twardszym kartonem, aby zapobiec uszkodzeniu tłoka.

​​​​​​2. krok - Teraz należy wyciągnąć tłok z krzyża. Przed tym krokiem zalecamy zdjęcie kół z krzyża, które w przypadku wybicia tłoka mogłyby wyskoczyć i ulec uszkodzeniu.

3. krok - Za pomocą młotka wybij tłok z krzyża nad kawałkiem drewnianego klocka (materiału) lub tektury. Jeśli nie będziesz już używać tłoka, nie zwracaj uwagi na uszkodzenia.

Po demontażu zmierz górną i dolną średnicę zewnętrzną tłoka za pomocą suwmiarki. Jednocześnie zalecamy pomiar przybliżonego zakresu długości tłoka w stanie wysuniętym i wsuniętym. Po wymianie wartość ta będzie miała wpływ na zakres wysokości siedziska, a także na całkowitą wysokość krzesła.

Na podstawie zmierzonych wartości wybierz z naszej oferty odpowiedni, kompatybilny tłok zamienny.






































Następnie wystarczy włożyć nowy tłok w krzyżak fotela i nasunąć mechanizm z gniazdem na górną część tłoka. Zanim usiądziesz na krześle, upewnij się, że obie strony tłoka są prawidłowo zazębione i zachowaj szczególną ostrożność podczas siadania po raz pierwszy.

Wymiana krzyża

Jeśli krzyżak podstawy krzesła jest uszkodzony, zazwyczaj pęknięty, nie ma powodu do paniki. Dzięki zastosowaniu zamiennego uniwersalnego krzyża krzesło może nadal spełniać swoją funkcję.

Procedura demontażu krzyża jest podobna do demontażu tłoka, z tą tylko różnicą, że zdejmuje się jedynie krzyż z tłoka.

Przed zamówieniem krzyżaka zamiennego zmierz średnicę otworu wlotowego tłoka gazowego, aby upewnić się, że jest kompatybilny z Twoim krzesłem. Jednocześnie zmierz całkowitą średnicę istniejącego krzyża. Wartość ta jest istotna przede wszystkim w celu zapewnienia wystarczającej stabilności. Ogólnie rzecz biorąc, im szerszy krzyż, tym lepsze podparcie ma krzesło dzięki szeroko rozstawionym kołom.

Wybierz także odpowiedni materiał. Krzyże są dostępne w wersji stalowej, aluminiowej lub plastikowej. Dwie pierwsze opcje wyróżniają się mocniejszym materiałem o większej nośności i odporności na obciążenia. Jednocześnie wyglądają elegancko. Zaletą krzyża plastikowego jest przede wszystkim korzystna cena zakupu.

Montując nowy krzyżak wystarczy zamontować w nim kółka i włożyć dolną część tłoka gazowego fotela.






































Zmiana kół

Kółka do krzeseł biurowych występują w kilku podstawowych wariantach. Pierwsze to twarde kółka do miękkich podłóg, zazwyczaj świetnie nadające się do dywanów. Druga kategoria to koła miękkie, które przeznaczone są do pracy na twardych powierzchniach, takich jak podłogi winylowe, płytki i tym podobne.

Oprócz tych dwóch kategorii w ofercie znajdują się także koła nośne, które są uniwersalne i nadają się do każdego rodzaju nawierzchni. Ponadto mają większą średnicę i generalnie gwarantują płynniejszy ruch obciążonego krzesła. Dzięki specjalnej powierzchni koła te są także delikatniejsze dla podłoża, po którym się poruszają.

Jeśli korzystasz z wyższego krzesła, gdzie istnieje ryzyko upadku lub chcesz zapobiec niepożądanemu przemieszczaniu się krzesła, zalecamy zastosowanie ślizgaczy zapewniających wystarczającą stabilność.

Sama wymiana kół jest bardzo prosta i poradzi sobie z nią każdy. Wystarczy ustawić krzesło w pozycji poziomej i wyciągnąć kółka z krzyża. Następnie montaż nowych kół odbywa się po prostu poprzez ich wsunięcie.

Zdecydowana większość nowoczesnych krzeseł biurowych wykorzystuje kółka o średnicy sworznia 11 mm. Wartość ta odpowiada również modelom z naszej oferty.








































































































Nasza wskazówka: Weź pod uwagę opłacalność naprawy i przejrzyj modele, które oferujemy w promocji 1+1 GRATIS!

Dzwoń za darmo
Pon-Pt, 7:00 - 17:00
logo

Wyposażymy Twoją firmę w 48h

B2B Partner sp. z o.o.
Królewska 65A/1
30-081 Kraków

© 2010 - 2023 B2B Partner - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Profesjonalny e-sklep skrojony na miaręshopsys