UWAGA: W dniu 25.04.2024 w godzinach 5:00 - 11:00 nastąpiła przerwa w świadczeniu usług komunikacyjnych na naszej stronie internetowej. Wiadomości wysłane w tym momencie na nasze adresy e-mail nie zostały dostarczone. Przepraszamy za komplikacje. Więcej informacji.

Ekologia w miejscu pracy: 5 wskazówek, jak pomóc planecie w trakcie pracy

18.03.2024

Czy chciałbyś promować bardziej zrównoważone i ekologiczne procesy w pracy? Poprawa zrównoważonego rozwoju w miejscu pracy może czasem stanowić prawdziwe wyzwanie. W artykule podpowiemy Ci w 5 prostych krokach, jak choćby małymi krokami włączyć procesy z minimalnym wpływem na ekologię do codziennego funkcjonowania Twojej firmy.

1. Zacznij od materiałów biurowych, zwłaszcza papieru

Pierwszym krokiem w kierunku zrównoważonego miejsca pracy jest w szczególności zmniejszenie ilości odpadów i ich odpowiedni recykling. Papier to najczęstszy odpad w biurach i zakładach administracyjnych. Staraj się ograniczać ilość zużywanego papieru, na przykład zużywając do ostatniej niezapisanej kartki papieru. Papier już jednostronnie zapisany lub zadrukowany omyłkowo można wykorzystać na notatki, szkice lub wersje robocze dokumentu.

Drukuj tylko te dokumenty, których naprawdę potrzebujesz     

Drukując papier, zastanów się dobrze, czy rzeczywiście konieczne jest drukowanie dokumentów, czy wystarczy, że będziesz mieć je w formie elektronicznej. Jeśli drukowanie jest nieuniknione, zalecamy wydrukowanie po obu stronach tylko potrzebnych stron.

Używaj materiałów pochodzących z recyklingu

Krokiem w kierunku większej ekologiczności papieru może być także wykorzystanie materiałów biurowych pochodzących z recyklingu (tektur, papierów, teczek, segregatorów, bloków, materiałów opakowaniowych itp.), wykonanych z papieru niebielonego, który zawiera zmniejszoną ilość środków chemicznych wykorzystywanych w procesie produkcyjnym .

2. Recykling i rozdrabnianie

Nigdy nie wyrzucaj odpadów do odpadów zmieszanych. Jeśli lokal Twojej firmy nie oferuje jeszcze możliwości sortowania śmieci, chociaż posortuj papier. Na tonę gazety przypadają około 24 drzewa, zatem recykling papieru ma sens.






























































Jeśli zdecydujesz się pójść dalej w recyklingu odpadów, skontaktuj się z osobą odpowiedzialną za gospodarkę odpadami w firmie i dowiedz się, czy może wystawić w Twojej firmie osobne pojemniki na segregowane odpady. Dla przejrzystości zalecamy oznaczenie ich wyraźnymi napisami i symbolami.

Uwaga, ważne dokumenty należy zniszczyć. Niszczarki nie tylko pomogą Ci spełnić ustawowe wymogi ochrony danych, ale także będą świetnym pomocnikiem w postaci wiórów i ścinków papieru.






























































Nasza rada: Rozdrobniony papier może być cennym dodatkiem do kompostu (przyspiesza proces rozkładu). Świetnie sprawdzi się również jako ściółka dla zwierząt np. w lokalnym schronisku lub na pobliskim gospodarstwie.

3. Opakowania jednorazowe odgrywają ważną rolę, ale także kawa

Redukcja odpadów nie dotyczy tylko części administracyjnych budynku. Epicentrum dużej produkcji odpadów to także firmowa kuchnia oraz jednorazowe kubki i naczynia. Staraj się ograniczyć ich użycie do minimum. Zabierz do pracy swój własny, niepowtarzalny kubek lub podróżną butelkę na wodę. Podczas lunchu korzystaj ze zwykłego sprzętu kuchennego - sztućców, szklanek, talerzy. Opakowania plastikowe można zastąpić pudełkami zwrotnymi lub opakowaniami bambusowymi – biodegradowalnymi.

Ważną rolę odgrywa także kawa firmowa. Zamiast kapsułek z kawą odpowiednim rozwiązaniem jest posiadanie w firmowej kuchni ekspresu do kawy na ziarna, najlepiej pochodzącego ze sprawiedliwego handlu. Nawet ten, na pierwszy rzut oka, drobny szczegół podkreśla wolę kierownictwa firmy, aby podążać ścieżką zrównoważonego rozwoju we wszystkich obszarach działalności.

Nasza wskazówka: Fusy z kawy można również skutecznie wykorzystać np. jako skuteczny środek do czyszczenia zatkanych zlewów i rur, czy też jako nawóz wspomagający wzrost i energię roślin w ogrodzie firmowym oraz w całej wewnętrznej części firmy.

4. Efektywne wykorzystanie energii elektrycznej

W prosty sposób możesz przyczynić się do zmniejszenia poziomu energii (oczywiście tej elektrycznej), wyłączając komputer na koniec dnia pracy lub odłączając poszczególne urządzenia od gniazdek. Nigdy nie pozostawiaj urządzeń w trybie gotowości. Tryb czuwania to negatywny podatek od wygody, który może się nie opłacać pod koniec roku przy wielu urządzeniach. Oszczędnym rozwiązaniem jest także korzystanie z laptopa zamiast komputera – jeśli taki posiadasz. Laptopy zużywają znacznie mniej energii.

Światło naturalne i żarówki LED

Jeśli to możliwe, korzystaj z jak największej ilości naturalnego światła w swoim pomieszczeniu. W przypadku oświetlenia sztucznego zalecamy zastosowanie praktycznych, energooszczędnych żarówek LED. Jeśli w pobliżu nie ma nikogo, czy to w toalecie, w sali konferencyjnej, czy w kuchni, zawsze gaś światło.

5. Do pracy autobusem lub carpoolingiem

Z ekologicznego punktu widzenia duże znaczenie ma również to, czy Twoi pracownicy dojeżdżają do pracy samodzielnie samochodem, komunikacją miejską, a może rowerem. Uwaga, dojazd do pracy jest sprawą prywatną każdego z nas. Jako pracodawca możesz jednak przyczynić się do motywacji swoich pracowników w ramach zrównoważonego rozwoju, na przykład nagradzając ich za zachowania ekologiczne, organizując wspólne przejazdy lub np. finansując tzw. bilet pracowniczy.

Ekologię można oszczędzać np. nawet podczas podróży służbowych czy pracy hybrydowej z domu. Nie zawsze wyjazdy służbowe są absolutnie konieczne – nawet rozmowa online czy wideokonferencja doskonale spełnią swoje zadanie. Ponadto praca hybrydowa nie tylko zmniejszy wpływ na środowisko, ale także przyczyni się do poprawy dobrostanu pracowników.

Końcowa wskazówka: zaangażuj swoich współpracowników!

Kiedy cała firma zostanie zaangażowana w proces doskonalenia zrównoważonych procesów, będziesz bardziej zmotywowany, a mała rzecz może z czasem stać się dużą zasługą. Nie tylko poczujesz się usatysfakcjonowany jako firma, ale także zyskasz uznanie w oczach swoich klientów.

Dzwoń za darmo
Pon-Pt, 7:00 - 17:00
logo

Wyposażymy Twoją firmę w 48h

B2B Partner sp. z o.o.
Królewska 65A/1
30-081 Kraków

© 2010 - 2023 B2B Partner - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Profesjonalny e-sklep skrojony na miaręshopsys