UWAGA: W dniu 25.04.2024 w godzinach 5:00 - 11:00 nastąpiła przerwa w świadczeniu usług komunikacyjnych na naszej stronie internetowej. Wiadomości wysłane w tym momencie na nasze adresy e-mail nie zostały dostarczone. Przepraszamy za komplikacje. Więcej informacji.

9 wskazówek: Jak wybrać odpowiednią lampę stołową

6.03.2024

Odpowiednia lampa stołowa może nie tylko dostroić ogólną atmosferę pomieszczenia, ale przede wszystkim zapewnić światło dokładnie tam, gdzie jest ono potrzebne.  Ma to ogromny wpływ nie tylko na ogólne samopoczucie, wydajność pracy, ale także na jakość wykonywanej pracy.  Jak jednak dobrać ten niepozorny, a tak efektowny element biurka do swoich potrzeb?  Przedstawiamy 9 wskazówek, które z pewnością pomogą Ci wybrać odpowiednią lampę stołową!

1. Przeznaczenie i zastosowanie lampy stołowej

Podstawowym kryterium wyboru odpowiedniej lampy stołowej do swoich potrzeb jest niewątpliwie cel, w jakim będziesz jej używać.  W pierwszym kroku należy więc zastanowić się, do czego lampa stołowa będzie wykorzystywana.  Cel da nam wtedy odpowiednią podstawę do doboru odpowiedniej temperatury i niezbędnej mocy oprawy.

Czy będziesz używać lampy tylko do pracy przy komputerze lub okazjonalnego czytania ulubionej książki, skryptów i dokumentów, czy też użyjesz lampy biurkowej także do oświetlania przy pisaniu?

2.  Moc źródła światła i natężenie światła

 W przypadku lampy stołowej, zwłaszcza jeśli chcemy ją umieścić w biurze, ważne jest przede wszystkim, aby posiadała bardzo mocne źródło światła o odpowiednim natężeniu.  Natężenie światła podawane jest w lumenach (lm) i ma na nie wpływ nie tylko napięcie, jasność, ale także rodzaj żarówki.  Niewystarczające lub wręcz przeciwnie, zbyt ostre światło, które męczy oczy, nie nadaje się do biura.
































Zdaniem ekspertów natężenie światła podczas nauki lub rysowania powinno wynosić co najmniej około 300 lumenów. Źródło światła o większym natężeniu około 500 lumenów bardziej nadaje się do mniejszych i szczegółowych prac ręcznych, na przykład w warsztacie.

Nasza wskazówka: Najlepszym wyborem i idealnym kompromisem dla obu rodzajów tych czynności są lampy stołowe z możliwością zmiany natężenia światła. Najczęściej stosowanym i ekonomicznym wyborem źródła światła, zwłaszcza do biura i do nauki, jest lampa stołowa ze światłem LED, najlepiej już zintegrowana z lampą stołową, która jest bardzo ekonomiczna i ma długą żywotność.










































































3. Rozmiar klosza i żarówki

Wybierając odpowiednią lampę stołową, weź pod uwagę również wielkość jej klosza. Żadna żarówka nie powinna wystawać poza klosz, aby jej światło nie raziło niepotrzebnie. W przypadku abażuru polecamy zatem zakup lampy z dużym kloszem, który zapobiegnie przenikaniu niepożądanych promieni poza wybrane przez nas miejsce. Gotowe rozwiązanie do podłączenia klosza i żarówki jest reprezentowane przez już zintegrowane światła LED.

4. Temperatura światła

Przy wyborze idealnego źródła światła rolę odgrywa nie tylko jego intensywność, ale także sama barwa światła (chromatyczność), która podawana jest w kelwinach (K) i wskazuje temperaturę światła. Ogólnie rzecz biorąc, im wyższa wartość kelwina, tym jaśniejszy i chłodniejszy kolor światła i odwrotnie.

Zimne białe światło, które zwykle ma wartość w przedziale 4500 - 6500 kelwinów, pomaga poprawić koncentrację w pracy. Najbardziej odpowiednia jest biel dzienna, która odpowiada temperaturze barwowej około 4000 kelwinów. Przyjemne ciepłe światło o wartości z zakresu 1800 – 3500 K jest wtedy przyjemniejszym rozwiązaniem np. podczas relaksującej lektury ulubionej książki.

5. Materiał

Sam materiał lampy stołowej może mieć wpływ na jakość światła i ogólny wygląd. Do wyboru są lampy stołowe wykonane z metalu (najczęściej ze stali nierdzewnej, chromu, aluminium), który nie jest wymagający w konserwacji, a dzięki eleganckiemu wzornictwu idealnie wpasuje się w każde wnętrze.

Lampy stołowe z metalową podstawą są również generalnie cięższe i bardziej stabilne, podczas gdy plastikowa podstawa sprawia, że ​​lampa stołowa jest lżejsza, a tym samym łatwiejsza do przenoszenia z miejsca na miejsce. Lampy stołowe wykonane z drewna wydają się wówczas bardziej przytulne i przewiewne. Doskonale uzupełni również skandynawski styl wnętrz.

6. Rozmiar lampy stołowej

Lampy stołowe są w większości uniwersalne, a ich designbędzie pasował do każdego pomieszczenia. Problem może pojawić się zwłaszcza z rozmiarem, biorąc pod uwagę nie tylko wielkość samej lampy stołowej, ale także przestrzeń, w której lampa zostanie umieszczona. Aby lampa stołowa niepotrzebnie nie zmniejszała przestrzeni czy zmieściła się na biurku, przy wyborze lampy stołowej warto pomyśleć o jej wielkości.

Dlatego przy wyborze zmierz miejsce, które wybrałeś na lampę i nie zapomnij o ewentualnej przestrzeni otaczającej dla obracających się ramion lampy.

7. Prawidłowe umiejscowienie źródła światła

Wielkość lampy stołowej idzie w parze z jej prawidłowym ustawieniem. Idealnie lampa stołowa powinna zawsze stać na solidnej podstawie, tj. na blacie stołu lub na półce.

Jeśli jednak masz mniejszy stół do pracy lub nie masz już miejsca na lampę na blacie roboczym, możesz skorzystać z rozwiązania w postaci lampy stołowej z zaciskiem do stołu. Lampę stołową za pomocą klipsa z łatwością przymocujesz do dowolnej bocznej krawędzi stołu, półki lub kontenera biurowego.

Lampę stołową najlepiej ustawić na stole lub w jego pobliżu, tak aby jej światło padało na stół roboczy pod kątem około 60 do 70 stopni od wysokości, w zależności od wzrostu użytkownika (zawsze powyżej poziomu oczu). Idealnym rozwiązaniem jest umieszczenie lampy stołowej np. obok ekranu lub za nim, ale upewnij się, że lampa nie powoduje żadnych refleksów na ekranie i że światło jest zacienione.

8. Połączenie z dodatkowym oświetleniem - ulga dla oczu

Chociaż lampy stołowe zapewniają jasne i bezpośrednie światło robocze, zwłaszcza wieczorem, przejście między światłem lampy stołowej a ciemnym pomieszczeniem może być bardzo stresujące dla oczu, które szybko mogą zacząć się psuć. Jednocześnie ostre przejście zmusza ludzkie oko do ciągłej adaptacji, przez co szybciej się męczysz.

Dlatego cennym dodatkowym źródłem światła nocą, w tym oświetleniem strefowym w miejscu pracy, jest również oświetlenie ogólne w pomieszczeniu w postaci np. lampy sufitowej o ciepłej białej barwie lub lampy stojącej, którą śmiało można używać nie tylko podczas pracy przy komputerze, ale także np. podczas oglądania telewizji.

Lampy sufitowe

Lampy sufitowe są zwykle jednym z głównych źródeł światła w pomieszczeniu i nadają ton całemu pomieszczeniu. Jeżeli szukasz designerskiego oświetlenia, które podkreśli Twoje wnętrze i nada mu niepowtarzalnego stylu, wybierz odpowiednie spośród nowoczesnych lamp sufitowych wiszących.












































Lampy podłogowe

Lampy podłogowe to często oryginalne i praktyczne dodatki we wnętrzach. Zapewniają nie tylko światło do czytania, ale dzięki swojemu charakterystycznemu stylowi mogą stworzyć w pomieszczeniu oazę dobrego samopoczucia i spokoju. Są popularne nie tylko z tego powodu, ale także ze względu na łatwość przenoszenia.












































9. Inne inteligentne funkcje lampy stołowej

Nowoczesne lampy stołowe, w tym oświetlenie, zapewniają również wiele inteligentnych funkcji, które z pewnością docenisz podczas pracy przy biurku w biurze lub w domu:

  • Ustawienie temperatury barwowej światła
  • Ustawienie jasności (ściemnianie)
  • Wyświetlacz LED z zegarem, kalendarzem
  • Zdalne sterowanie – zwiększa komfort i często rozszerza możliwości ustawień (np. za pomocą smartfona)
  • Sterowanie dotykowe - łatwiejsze sterowanie np. przy włączaniu świateł w całkowitej ciemności
  • Regulowane ramiona - celowanie w określone miejsce, w które patrzysz
  • Regulacja wysokości i kierunku światła
  • Lupa

Ostatnia wskazówka: Efektywność energetyczna

Ponieważ lampa stołowa w biurze jest zwykle używana dłużej niż w innych pomieszczeniach, zalecamy, aby przy jej wyborze wziąć pod uwagę również jej zużycie energii, a w szczególności wziąć pod uwagę lampę biurkową ze światłem LED. Zaletą energooszczędnych żarówek LED jest nie tylko długa żywotność i wysoka trwałość, ale także mniejsze zużycie energii i niska temperatura pracy.

Dzwoń za darmo
Pon-Pt, 7:00 - 17:00
logo

Wyposażymy Twoją firmę w 48h

B2B Partner sp. z o.o.
Królewska 65A/1
30-081 Kraków

© 2010 - 2023 B2B Partner - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Profesjonalny e-sklep skrojony na miaręshopsys