7 wskazówek: Jak urządzić domowy warsztat [łatwo i pomysłowo]

15.10.2021

Jesteś majsterkowiczem i masz dość szukania narzędzi w różnych skrzynkach, gdy akurat ich potrzebujesz? A może po prostu czujesz, że wreszcie nadszedł czas, aby stworzyć miejsce tylko dla siebie, w którym możesz dać upust swojej kreatywności?
Założenie domowego warsztatu i jego wyposażenie może być wymagające nie tylko pod względem organizacyjnym, czasowym, ale i finansowym. Oto 7 wskazówek: Jak łatwo, pomysłowo i bez zbędnych kosztów urządzić domowy warsztat oraz jakich mebli warsztatowych zdecydowanie nie powinno zabraknąć.

1. Zacznij od pomiaru przestrzeni

W pierwszym kroku dokładnie rozważ i zmierz przestrzeń, którą masz do dyspozycji i którą chcesz wyposażyć. Niezależnie od tego czy jest to garaż, pomieszczenie w domu czy piwnica. Warto też wcześniej sprecyzować, do jakich celów będzie służył Twój domowy warsztat i ile pieniędzy możesz przeznaczyć ze swojego budżetu na jego wyposażenie i organizację. Ważna jest też izolacja akustyczna, doprowadzenie prądu, wody, świeżego powietrza i solidna podłoga.

2. Solidny stół (ponk) to podstawa

Warsztat bez dobrej jakości stołu warsztatowego (ponku) jest jak stolarz bez drewna. Dlatego warto wybrać stół warsztatowy do warsztatu z trwałym blatem i odpowiednio dużą przestrzenią roboczą. Oczywiście można też użyć starego stołu ze stodoły, ale jego stabilność i trwałość może być dyskusyjna. W jakość na pewno warto inwestować. Zagwarantuje Ci trwałość nawet przy dużym obciążeniu przez wiele lat.

Ale jaki blat roboczy wybrać?

Blat stołu warsztatowego powinien mieć grubość co najmniej 3 cm i nośność około 500 kg. Idealnym materiałem jest np. metal, sklejka bukowa lub twarde drewno z wodoodpornym wykończeniem. Dla domowych warsztatów idealnym rozwiązaniem są tzw. stoły HOBBY, które nie tylko są niedrogie, ale oprócz trwałego blatu roboczego zapewniają także dostatek szuflad na drobne elementy pod ręką.
















































































Nasza wskazówka: Jeśli domowy warsztat urządzasz w garażu, świetnym rozwiązaniem dla Ciebie będzie składany stół warsztatowy. Jeśli potrzebujesz dopasować różne wysokości, dobrym wyborem będą stoły z regulacją wysokości. Za które owszem trzeba trochę dopłacić. 

3. Miejsce do przechowywania i umieszczenie narzędzi

Wybierając miejsce do przechowywania trzymaj się zasady, że narzędzia, których używasz najczęściej, powinny znajdować się jak najbliżej stołu warsztatowego. Możesz wykorzystać szafy dostawne oraz wózki warsztatowe, które ponadto możesz przemieszczać podczas pracy. Nad stołem do trzymania małych narzędzi docenisz np. listwy magnetyczne lub perforowane ścianki na większe narzędzia. Nie tylko będziesz miał swoje narzędzia w zasięgu wzroku, ale także możesz wykorzystać przestrzeń na ścianie.

Narzędzia, których nie używasz często lub niebezpieczne płyny mogą być umieszczone w zamykanych szafach z półkami. Z kolei metalowe regały o dużej nośności będą pomocne przy przechowywaniu ciężkich narzędzi. Do regałów można dodać również przezroczyste boxy, które nie tylko pozwolą zachować orientację w narzędziach, ale również utrzymać je w czystości.




































































Nasza wskazówka: Można też na przykład zastosować połączenie ściany perforowanej z szafkami w postaci szafki wiszącej. Twoje narzędzia będą nie tylko w zasięgu ręki, ale także chronione przed kurzem. Jeśli lubisz kompletne rozwiązania, możesz kupić całą gamę mebli warsztatowych. W domowym warsztacie doskonale sprawdzą się niedrogie i wysokiej jakości meble warsztatowe z serii HOBBY III i EXPERT

4. Wysokiej jakości oświetlenie ułatwi Ci pracę

Podczas pracy, zwłaszcza wieczorem, docenisz także sztuczne oświetlenie wysokiej jakości. Tutaj jednak należy uważać na przekłamania kolorów i cienie. Najlepszym rozwiązaniem jest oświetlenie LED w zakresie 4500-5500 Kelwinów (tzw. neutralna barwa odpowiadająca światłu dziennemu). Źródło światła w warsztacie powinno mieć również wysoki stopień ochrony IP, który chroni oświetlenie przed pyłem i wodą. Oświetlenie o stopniu ochrony IP 44 powinno być wystarczające. Im niższa wartość IP, tym oświetlenie jest mniej odporne.

Nasza wskazówka: Oprócz światła centralnego, lampy robocze będą świetnymi pomocnikami podczas pracy z małymi detalami, ponieważ można je nie tylko przenosić w miarę potrzeb, ale dzięki klipsom także przypiąć do półki lub regału. Przyda się także regulowane ramię, obrotowy klosz czy lupa.

5. Uporządkowana przestrzeń — większa wydajność

Urządzając swój domowy warsztat, pomyśl także o sprzątaniu swojego przyszłego miejsca pracy. Posiadanie czystej i zorganizowanej przestrzeni nie tylko sprawi, że będziesz bardziej produktywny, ale także ułatwi Ci skupienie i myślenie. Dodatkowo duże zapylenie i niezorganizowana przestrzeń mogą być często niebezpieczne. Zapylone środowisko sprawia, że jesteś bardziej podatny na alergie, a także naraża Cię na ryzyko upadku lub poślizgnięcia. Zakurzone środowisko jest niekorzystne również dla Twoich wysokiej jakości narzędzi.

Nasza wskazówka: Pomocny może być np. mniejszy kompresor, odkurzacz ręczny lub mocny odkurzacz przemysłowy do czyszczenia na sucho i mokro. Nie zapomnij o mniejszych chusteczkach i ściereczkach do czyszczenia powierzchni roboczej.

6. Nie zapominaj o środkach ochronnych

Pracując w warsztacie nie zapominaj o stosowaniu sprzętu ochronnego, który zapewni podstawową ochronę w razie wypadku lub w różnych niebezpiecznych sytuacjach i zapobiegnie ewentualnym urazom. W szczególności nie powinno zabraknąć podstawowej odzieży do pracy w warsztacie, czyli rękawic ochronnych, okularów oraz solidnych, wysokiej jakości butów, które świetnie wpływają także na ergonomię pracy i postawę ciała. Twoje plecy i nogi pewnego dnia bardzo Ci podziękują.

Oczywiście nawet mistrz stolarski popełnia czasem błędy. Dlatego dobrze wyposażona apteczka lub jej podstawowe wyposażenie powinno być zawsze pod ręką. To doskonała pierwsza pomoc. Nie powinno zabraknąć na przykład małej gaśnicy.

Nasza wskazówka: Do zapewnienia wygodnego i zdrowego siedzenia przy stole świetnie posłuży również dobrej jakości krzesło robocze lub taboret. W przypadku pracy stojącej praktyczna mata robocza oraz mata podłogowa.

7. Pomyśl także o odpoczynku i relaksie

Pamiętaj, że Twój warsztat stanie się Twoją świątynią, w której będziesz spędzać dużo czasu. Pomyśl więc o odpoczynku w czasie pracy. Stwórz z warsztatu swoje przytulne miejsce. W każdej domowej pracowni nie powinno zabraknąć chociażby dostępu do wody. W zupełności wystarczy kran z zimną wodą. Dzięki niemu będziesz mógł przygotować w warsztacie dobrą kawę, herbatę oraz cieszyć się zasłużoną przerwą i relaksem podczas pracy. Dzięki zasilaniu energią elektryczną w warsztacie można bez problemu podłączyć np. wysokiej jakości radio, które wytrzyma upadek, ale będzie też odporne na kurz. Dodatkowo muzyka wpłynie na Twoje tempo, nastrój i posłuży jako przyjemne tło.

Podsumowując: Urządzanie domowego warsztatu to proces długotrwały. Z czasem sam się przekonasz, jakie narzędzia są Ci potrzebne, czy trzeba więcej miejsca do przechowywania i ewentualnie gdzie, co spełnia swoją funkcję a co nie. Życzymy powodzenia!

Dzwoń za darmo
Pon-Pt, 7:00 - 17:00
logo

Wyposażymy Twoją firmę w 48h

B2B Partner sp. z o.o.
Królewska 65A/1
30-081 Kraków

© 2010 - 2023 B2B Partner - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Profesjonalny e-sklep skrojony na miaręshopsys