Wróć do: Inspiracje

5 wskazówek: Jak wybrać meble ogrodowe

19.5.2022

Zastanawiasz się nad tym, jak dobrać meble ogrodowe do swojego ogrodu, tarasu lub balkonu, aby dokładnie pasowały do Twoich potrzeb i stylu? Zebraliśmy 5 wskazówek, które pomogą Ci wybrać odpowiednie miejsce do siedzenia na zewnątrz.

1. Dopasowanie do wnętrza

Na samym początku warto dowiedzieć się, w jakim stylu i kolorystyce chcesz mieć meble ogrodowe. Przy wyborze mebli ogrodowych należy wziąć pod uwagę nie tylko otoczenie ogrodu, ale także styl panujący w domu.

W końcu Twój ogród to właściwie takie kolejne pomieszczenie w domu, które latem staje się nie tylko schronieniem w chwilach relaksu, ale także przestrzenią domowego biura czy spędzania czasu z rodziną. Więc od Ciebie zależy, czy chcesz, aby Twoje meble były zgodne z resztą mebli w domu, czy też staną się ich całkowitym przeciwieństwem.

2. Analiza przestrzeni zewnętrznej

Jednak największym ograniczeniem przy wyborze mebli ogrodowych będzie sama przestrzeń ogrodu. Będziesz musiał brać pod uwagę nie tylko jego wielkość, jaką masz do dyspozycji, ale także to, co można w tej przestrzeni zrealizować. Przyjęta zasada jest taka, że meblami nie powinno się zajmować więcej niż dwie trzecie przestrzeni, wtedy ogród, taras czy balkon wydawałby się zatłoczony. Wybierając meble, weź pod uwagę również to, na czym mebel będzie stał. Czy meble staną na deskach, trawie czy płytkach?

Nasza wskazówka: Dla lepszej wizualizacji zalecamy narysowanie i zmierzenie części ogrodu przeznaczonej do siedzenia na zewnątrz metrem.

3. Relaks czy wspólne jedzenie?

Warto też pomyśleć o tym, jak spędzasz większość czasu w ogrodzie. Jeśli spotykasz się w ogrodzie głównie na wspólny lunch lub wieczorne grillowanie, z pewnością docenisz ogrodowe zestawy jadalne, w skład których wchodzą krzesła i fotele oraz klasyczny stół jadalny.

Jeśli planujesz odpocząć w ogrodzie i po prostu zrelaksować się z książką w ręku, polecamy wybrać bardziej relaksujące meble ogrodowe, które zazwyczaj składają się z sofy, foteli uzupełnionych stolikiem kawowym.

Jeśli pociąga Cię połączenie obu, to polecamy zakup np. ogrodowego zestawu jadalnego, który uzupełnisz o ławkę ogrodową, leżaki lub huśtawkę, które umożliwią kolejne kreatywne kombinacje ich aranżacji w ogródzie.

Nasza wskazówka: Czy latem masz dużo wizyt i mało miejsca? W takim przypadku zalecamy wybór prostych krzeseł do sztaplowania, które w razie potrzeby można po prostu wyciągnąć, a następnie schować, na przykład w domku ogrodowym.

4. Właściwy materiał to podstawa

Wybrany styl Twojej przestrzeni na zewnątrz idzie wtedy w parze z samym materiałem mebli ogrodowych, który nieodłącznie ją kształtuje. Na przykład możesz wybrać meble metalowe, aby uzyskać nowoczesny wygląd. Dla bardziej tradycyjnego stylu ogrodu i domu zalecamy wybór sztucznego rattanu.

Dobre meble są mocne, o dużej nośności, trwałe i wytrzymałe. Powinien być również łatwy w utrzymaniu. W zasadzie nie polecamy również kupowania mebli o nośności mniejszej niż 90 kg na siedzenie. Jakie są najpopularniejsze materiały na meble ogrodowe?

  • Sztuczny rattan - meble ogrodowe wykonane ze sztucznego rattanu wytrzymują deszcz i mróz, nie blakną, są bardzo lekkie i wyróżniają się długowiecznością oraz odpornością na promieniowanie UV.
  • Plastik – meble plastikowe to jeden z lżejszych materiałów, który jest bardzo łatwy w utrzymaniu i wytrzyma cały rok na balkonie lub w ogrodzie. W przypadku bardzo tanich produktów należy jednak uważać na blaknięcie kolorów i nośność materiału.
  • Stopy metali – meble metalowe wyróżniają się przede wszystkim stabilnością i nowoczesnym wyglądem. Do mebli ogrodowych najczęściej można wybrać meble metalowe wykonane ze stali lub aluminium. Meble metalowe to jedna z najtańszych alternatyw, mają też długą żywotność, nie rdzewieją i są niezwykle trwałe.
  • Drewno – meble z drewna to ponadczasowy klasyk. Drewno to popularna opcja, zwłaszcza jeśli skłaniasz się ku naturalnym materiałom. Wymaga jednak regularnej pielęgnacji i ochrony przed wilgocią, aby zapobiec nieestetycznej szarej patynie. Ogólnie rzecz biorąc, im twardsze drewno, tym dłużej trwa.

Ważną rolę w materiale odgrywa również jego waga. Meble metalowe to jeden z naprawdę ciężkich materiałów, których nie da się łatwo przenosić. Z drugiej strony meble plastikowe są lekkie, ale przy złej pogodzie mogą ulec uszkodzeniu.

Nasza wskazówka: Pamiętaj też, że meble metalowe i drewniane, jeśli nie są częścią zadaszonej przestrzeni, należy posprzątać na zimę, na przykład w altanie ogrodowej. Dlatego konieczne jest przygotowanie dla nich miejsca do zimowania.

5. Utrzymanie

Przy wyborze mebli ogrodowych warto również pomyśleć o ich konserwacji i przechowywaniu w miesiącach zimowych. Oczywiście najlepiej po prostu przetrzeć wilgotną ściereczką. Meble plastikowe są pod tym względem bardzo praktyczne. Mniej praktyczne są drewniane meble z litego drewna, które przed sezonem trzeba pomalować olejem teakowym, co zapewni im dłuższą żywotność.

W zasadzie sztuczny rattan również nie wymaga konserwacji. Metalowe meble wystarczy przetrzeć od czasu do czasu, ale przede wszystkim posmarować złącza, aby z czasem nie zaczęły skrzypieć. Odpowiednie jest również zastosowanie natrysku antykorozyjnego.

Co wszystko warto dokupić do mebli ogrodowych?

Oprócz mebli ogrodowych można też kupić do ogrodu np. ozdobne donice, które od razu dodają ogrodowi wyjątkowego uroku, stojaki rowerowe lub lampę UV przeciw owadom. Polecamy również kompaktowe grille gazowe do ogrodu przydomowego lub restauracyjnego. Więcej inspiracji znajdziesz w naszej sekcji DOM I OGRÓD.